" Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. "

Ana Sayfa Ergoterapi Psikiyatrik Rehabilitasyon Stresörleri Uzaklaştırma

Stresörleri Uzaklaştırma

Stres direncini geliştirmenin yanı sıra proaktif stres yönetimi metotları arasında stresör uzaklaştırmayı da sayabiliriz. Stresörleri yani stres yapıcı nedenleri uzaklaştırma kişisel stres yönetim stratejilerinden bir tanesidir. Durum değişikliğine yönelik eylemleri kapsamaktadır.

Stresöre etki etme imkanımız varsa; onu uzaklaştırabiliriz.

Stres Yönetimi İçin Becerilerin Geliştirilmesi

İletişim Becerileri

stres
İletişim becerileri ve stres

  • Kabul Konuşması

Bu konuşma ile diğer kişilerin duygu, düşünce, tutumlar, beklentiler ve ihtiyaçlarını anladığımızı gösteririz. Bunu yaparkende tutum, duygu ve ihtiyaçlarımızdan vazgeçmeyiz. Kabul konuşması diğer kişileri empati ile dinlediğimiz ve birinci şahıs ifadelerini kullanarak kişisel ifadelerle ve ben mesajlarla konuştuğumuz anlamına gelir.

  • Empatiyle Dinle ve Anlama

Rogers empatiyi, bir başka kişinin kendi iç dünyasında yaşadıklarını yakalama anının empati olduğunu tespit etmiştir. Empatik süreçte kendi kimliğimizi kaybetmeden bir başka kişinin kendi iç dünyasında kendini nasıl gördüğünü ve hissettiğini anlayarak empati yaparız. Başkalarını empatik dinleme ve anlama ilkeleri;

– Muhataba kendi duygularını ifade etmek için imkan tanımak,

– Bu duyguların nedenlerini dinlemek

– Sorularla yardımcı olmak (Ne düşünüyorsun? Bir fikrin var mı?)

– Kişiyi seçtiği fikri gerçekleştirmeye cesaretlendirmek

  • Kişisel İfade ve Ben Mesajı

Bu mesajlarla bizim gerçekleri nasıl yaşadığımızı anlatıyoruz. Bir olayı bizim nasıl yaşadığımızı söyleriz ve bunun bizim düşüncemiz ve bakış açımız olduğunun farkında olduğumuzu ifade ederiz. Konuşma sırasında muhatabımızında aynı gerçekleri nasıl yaşadığını ve anladığını ve bu konudaki düşünce ve tutumlarının neler olduğunu ifade etmesine izin veririz. Ben mesajlarla kendi olay algılayışımızı ifade etmemizin yanı sıra, bununla ilgili nelerin değişmesini istediğimizi ifade ederiz. Başkalarını suçlamadan, sitem etmeden, değerlendirmeden, yargılamadan ve eleştirmeden kendi duygularımızı ifade ederiz.

  • Sen Mesajı

Kişisel ifadenin zıttı sen mesajıdır. Bu ifade suçlayıcı olup başka bir kişiye suçluluk duygusu empoze etmekte ve sorumluluğun nasıl bir başkasına aktarılacağını öğretmektedir. Düşüncelerimizi sen mesajıyla ifade ederek bir çatışmayı tetikleyebilir veya iletişimi noktalayabiliriz.

  • Pasif Dinleme

Basit duymaktan daha fazla şeyi ifade etmektedir. Burada sözlü geri bildirim yoktur. Mesaj alıcısı olarak dikkatli dinleme için düşük motivasyona sahip olduğumuzda pasif dinleyici oluruz.

  • Aktif Dinleme

Muhatabın bize söylediğini anlamayı amaçlayan dinlemedir. Alınan bilgilerin anlamının değerlendirilmesini ve geri bildirim yapılmasını sağlar.

  • Uyarıcı Konuşma

Açımlama, duyguları yansıtma, açıklama almak amacıyla sorular sorma, geri bildirim yapma ve kendi düşüncelerini ortaya koyma.

Açımlama; veya özetleme dinleyicinin muhatabın ana düşüncelerini kısaca tekrar ettiği süreçtir.

Duyguları yansıtma; dinleyicinin empati göstererek muhatabın ifade ettiği hususlar ve duygular ile birlikte sözlerini tekrarladığı süreçtir.

Muhatabın ne hissettiğinin ve ne istediğinin anlaşılmadığı karmaşık ve hassas durumlarda açımlama ve duyguları yansıtma ile dolaysız sorulara başvurmamız gerekir çünkü hassas ve kişisel konularda doğrudan soru yöneltmek huzursuzluk, olumsuz ve savunma reaksiyonlar, güvensizlik ve muhatabın tamamen içe çekilmesi veya iletişimin kopması gibi durumlara neden olabilir.

Kaynakça: Kişisel Stres Yönetimi

Önceki İçerikStres Direnci
Sonraki İçerikGevşeme Teknikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN POPÜLER YAZILAR

Çocuklarda Nöromotor Gelişim

Nöromotor gelişim sinir ve kas kontrolünün kazanılmasını ifade eder. Nöromotor gelişimin normal olabilmesi için sinir sisteminin ve kas sisteminin normal olması gerekir. Çocuğun nöro-motor...

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Problemi Olan Çocukların Aileleri İçin Öneriler

Özel öğrenme güçlüğü (disleksi) özel bir uzmanlık gerektirir. Bu yardım öğretmenlerden beklenmemelidir. Gerekli tıbbi ve psikolojik ölçümler yapılmalı, psikoeğitim ve psikiyatrik destek sağlanmalı ve...

Disleksi Nedir?

Disleksi, yaşa uygun zeka seviyesi, eğitim ve çevresel koşullara rağmen, okumayı öğrenme, doğru ve akıcı okuma ve okuduğunu anlamada yaşanan beklenmedik ve hayat boyu...

Dürtüsellik Nedir?

Dürtüsellik, ortama uygun olmayan veya aşırı riskli, yeterince planlanmamış ve genelde istenmeyen sonuçlara yol açan çeşitli davranışları kapsar. Ayrıca, dikkatsizlik sabırsızlık, yenilik arama, risk...

EN SON YORUMLAR