" Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. "

Ana Sayfa Hastalıklar COVID - 19 Telerehabilitasyon Türleri ve Endikasyonlar

Telerehabilitasyon Türleri ve Endikasyonlar

Evde Telerehabilitasyon: İletişim olanaklarıyla sağlanan rehabilitasyon hizmeti doğrudan hastanın evinde gerçekleştirilir. Hastanın yanında doktor ya da terapist yoktur. Evde yalnızca televizyon, kamera ve ışıklandırma aracı vardır. Hastanın aktif katılımının en üst düzeyde olduğu telerehabilitasyon sistemidir. Sistemin tam olarak anlatılması ve hastanın eğitimi çok önemlidir. Henüz başlangıç döneminde kabul edilebilecek bir sistemdir (1).

Evde Rehberli Telerehabilitasyon: Bu tip uygulamada hasta evde yalnız değildir; yanında bir hemşire ya da terapist vardır ve yine bir merkezle elektronik ortamda bağlantı söz konusudur. Özellikle hastanın yaşadığı bölgelerde küçük sağlık merkezlerinin bulunmasına rağmen büyük rehabilitasyon merkezinin olmadığı veya hastanın ilk tedavilerinin yapıldığı merkezden çok uzakta olan bölgeler için uygun bir seçenektir (1).

Toplumsal Telerehabilitasyon: Günümüzde en yaygın olan uygulama şekli bu tiptir. Bölgesel bir hastane veya klinikle, asıl rehabilitasyon merkezi arasında elektronik ortamda irtibat kurulmasıyla gerçekleştirilir. Böylece, o hastanenin personel ve teknik olanaklarıyla, uzak merkezin uzman desteği bir araya getirilmiş olur. Ev telerehabilitasyon sistemlerine göre çok daha düşük maliyetli bir elektronik alt yapı gerektirir (1).

Toplumsal Rehberli Telerehabilitasyon: Evde rehberli telerehabilitasyon sistemine benzer şekilde, hastanın bulunduğu hastane veya klinikte bir doktor veya terapist hastaya eşlik eder. Uluslararası bağlantılarda genellikle bu yöntem tercih edilir (1).

Telekonsültasyon: Hasta olmadan, doğrudan iki hastane arasındaki tıp mensupları arasında yapılan bağlantıdır. Taraflardan biri, hastayı yakından takip eden doktordur. Özellikle hastaya ait tetkiklerin ve ayrıntılı incelemelerin değerlendirmesi amacıyla yapılır (1).

 

Endikasyonlar

Teletıp, başlangıçta daha çok cerrahi branşlarda yararlanmak amacıyla geliştirilmiş olmasına karşın, günümüzde rehabilitasyon alanında giderek yaygın bir yer bulmaya başlamıştır. En çok kullanılan telerehabilitasyon hizmetlerini iki gruba ayırmak mümkündür:

1) Hasta merkezli,

2) Sağlık personeli merkezli (1).

Hasta merkezli uygulamalar hastanın eğitimi, interaktif tanı, hastanın izlenmesi ve monitörize edilmesi amaçlarıyla kullanılmaktadır. Hastanın evine uygun donanımın konarak hastaneden izlenmesi veya günlük elektronik duyurular yayınlayarak internet aracılığıyla hastaların hizmetine sunulması bu gruba girer (1).

Sağlık ekibi merkezli uygulamalarda ise, iki hastane arasındaki diyaloglar, konsültasyonlar, röntgen, EKG gibi tetkiklerin değerlendirilmesi, uzaktan kumanda ile yapılan operasyonlar ve sağlık personelinin eğitimi gibi uygulamalar yer alır. Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde yapılan uygulamalar ve bugüne kadar alınan sonuçların ışığı altında, başlıca telerehabilitasyon endikasyonlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Bası yaralarını takip ve tedavi etmek,
  • Tekerlekli sandalyedeki oturma zemininin ve sandalyeyle ilgili diğer modifikasyonları değerlendirmek,
  • Uzak mesafelerde oturan hastaların yardımcı teknoloji olanaklarından yararlandırmak,
  • Ev içinde, günlük yaşantı aktiviteleriyle ilgili gerekli değişlikleri yapmak,
  • Hastaları, iletişim araçlarından daha çok yararlanabilmeleri için eğitmek,
  • Bilgisayar kullanımı konusunda eğitim vermek ve bilgisayar kullanımını teşvik etmek,
  • “Telerobot” teknolojisi ile hastanın ev içi aktivitelerinde elektronik kontrollü, mekanik bir robottan yararlanmak,
  • Telekonsültasyon: ihtiyaç duyulan branşlarda uzak mesafelerden konsültasyon hizmeti almak,
  • Teleterapi: Dil ve konuşma terapisi, ergoterapi, psikoterapi gibi tedavi modalitelerini gerçekleştirmek,
  • Beyin hasarlı kişilerde davranış bozuklukları, algılama kusurları, okul veya işe geri dönebilme konularında eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sağlamak (1).

 

Kaynakça:

1. KALYON Tunç Alp. Telerehabilitasyon. Fiziksel Tıp Dergisi 1992; 2(2): 53-58

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN POPÜLER YAZILAR

Çocuklarda Nöromotor Gelişim

Nöromotor gelişim sinir ve kas kontrolünün kazanılmasını ifade eder. Nöromotor gelişimin normal olabilmesi için sinir sisteminin ve kas sisteminin normal olması gerekir. Çocuğun nöro-motor...

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Problemi Olan Çocukların Aileleri İçin Öneriler

Özel öğrenme güçlüğü (disleksi) özel bir uzmanlık gerektirir. Bu yardım öğretmenlerden beklenmemelidir. Gerekli tıbbi ve psikolojik ölçümler yapılmalı, psikoeğitim ve psikiyatrik destek sağlanmalı ve...

Disleksi Nedir?

Disleksi, yaşa uygun zeka seviyesi, eğitim ve çevresel koşullara rağmen, okumayı öğrenme, doğru ve akıcı okuma ve okuduğunu anlamada yaşanan beklenmedik ve hayat boyu...

Dürtüsellik Nedir?

Dürtüsellik, ortama uygun olmayan veya aşırı riskli, yeterince planlanmamış ve genelde istenmeyen sonuçlara yol açan çeşitli davranışları kapsar. Ayrıca, dikkatsizlik sabırsızlık, yenilik arama, risk...

EN SON YORUMLAR