" Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. "

Ana Sayfa Hastalıklar COVID - 19 Telerehabilitasyon ve Ergoterapi

Telerehabilitasyon ve Ergoterapi

Ergoterapi bakış açısına göre, telerehabilitasyon bireylere değerlendirici, önleyici, tanısal ve terapötik hizmetler sunmak için iletişim teknolojisinin kullanılmasıdır. Telesağlık, hizmet verilmeyen alanlarda, evlerde, hastanelerde, huzurevlerinde, okullarda ve iş yerlerinde sağlık bakımı sağlamak için kullanılmaktadır. Telerehabilitasyon terapistlerin uzman terapistlerden tavsiye alabileceği durumlarda ya da disiplinler arası işbirliği için danışmada etkilidir. Ayrıca, bakım veren eğitimi ve travmatik beyin yaralanması, serebral vasküler olay, travma sonrası stres bozukluğu ve kronik hastalıklar gibi durumlarda bireylere hizmet sunmak için başarıyla kullanılmaktadır.

Telesağlık modelini kullanmadan önce, bazı kaygılar/engeller göz önünde bulundurulmalıdır. Değerlendirme ve müdahale araçlarının etkin kullanımı ile ilgili araştırmalar sınırlıdır, bu nedenle hizmetlerin etkili olmasını sağlamak için özen gösterilmelidir.

Ergoterapistler uygun teknolojinin farkında olmalı ve kullanımında yetkin olmalıdır. Bu özellikle önemlidir çünkü teknolojinin kullanımı nedeniyle hastanın mahremiyetinde bir ihlal riski vardır. Özellikle internet söz konusu olduğunda, kişisel bilgilerin korunması konusunda özen gösterilmelidir. Etik ilkeler, diğer tüm modellerde olduğu gibi uygulanmalıdır. Araştırmacılar, telerehabilitasyonun etkin kullanımı ve faydası hakkında çalışmaya devam ettikçe, ergoterapistler için ileri iletişim teknolojilerini kullanma ve toplumun okupasyon ihtiyaçlarını karşılama fırsatı artmaktadır (1).

 

Telerehabilitasyon ‘da Kullanılan Teknolojiler

  • Sanal Gerçeklik: Ergoterapistler telerehabilitasyon yoluyla değerlendirmeler yaparken ve müdahale sağlarken sanal gerçeklik seçeneklerini entegre edebilirler. Sanal gerçeklik, üç boyutlu inşa edilmiş ortamların oluşturulmasına ve kontrolüne izin verme kapasitesine sahiptir. Bu kapasite nedeniyle sanal gerçeklik, geleneksel ergoterapi yaklaşımlarında bulunmayan değerlendirme ve müdahale seçenekleri sunmaktadır.

Sanal gerçeklik, bilginin genelleştirilmesini desteklediği gösterilen kontrol edilebilir girdi uyaranlarına ve çevrede kademeli değişikliklere izin verir. Müdahalenin ilk aşamalarında sanal gerçekliğin kullanılması, gerçek dünyadaki durumlara kıyasla daha fazla güvenlik sağlayabilir.

Telerehabilitasyonun bir parçası olarak sanal gerçeklik, çevrenin mimari özelliklerinin üç boyutlu yapısını kullanarak ev erişilebilirliğini değerlendirmek ve belirlemek için de kullanılmaktadır. Elektrikli tekerlekli sandalye kullanan kişilerin değerlendirilmesi ve eğitimi kapsamında sanal ortam kullanmanın potansiyel etkinliği gösterilmiştir.

Buna ek olarak, New Jersey Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi tarafından tasarlanan sanal gerçeklik içeren bir uzaktan konsol telerehabilitasyon sistemi (ReCon) artık ergoterapistlere uzaktaki bir yerden bir danışanın rehabilitasyon seansını gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmek için gerekli araçları sunmaktadır. Bu sistem, ergoterapistlere danışanlarının hareketlerinin üç boyutlu temsillerini, sanal gerçeklik temelli egzersiz ilerlemesini ve motor performans güncellemelerini sağlar. Sanal gerçeklikle birleştirilen telerehabilitasyon, ergoterapi müdahalesinin bir parçası olarak uzaktan geri bildirim ve bilgi sağlamak, insanları fiziksel acıdan uzaklaştırmak ve terapi egzersizlerine bağlılıklarını artırmak için kullanılmıştır.

  • Uzaktan İzleme (Telemonitoring): Ergoterapistler ayrıca, bir danışanın müdahale programına bağlılığını izlemek ve istenen sonuçlara ulaşma yolundaki ilerlemeyi izlemek için uzaktan izleme yöntemini telerehabilitasyonun bir parçası olarak kullanabilirler. Ayrıca takip sorunlarını izlemek ve yanıtlamak için de kullanılabilir. Örneğin, telerehabilitasyon sağlayan ergoterapistler, bir danışanın ev ve toplum içindeki okupasyonel performansını izlemek için kendi kendini izleme analiz ve raporlama teknolojisinden (SMART) yararlanabilir. Kablosuz SMART teknolojileri, ergoterapistlerin, danışanlarının ortamlardaki hareketlerini kısıtlamadan çeşitli ortamlarda hizmet sunmasına olanak tanır. SMART teknolojileri, tesis dışında bir ergoterapistin performansı değerlendirmesine ve hizmetleri değiştirmesine olanak tanıyan bilgiler sağlar. Bu teknolojiler ayrıca ergoterapistlerin danışanlarının gerçek yaşam okupasyonlarını ve performans zorluklarını anlamalarını ve uygun müdahaleleri planlamalarını sağlar.

Sonuç olarak ergoterapistler, fiziksel kısıtlamaları olan danışanlar için çevresel şartları uyarlayabilir veya bilişsel engelli danışanlar için bireyselleştirilmiş teknoloji tabanlı işaretleme sistemleri geliştirebilir, böylece danışanlar daha bağımsız yaşayabilirler.

Kaynakça:

1. Scafa M, Reitz S. Future in Community Based Practices. Occupational Therapy in Community-Based Practice Settings 2014: 428-429

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN POPÜLER YAZILAR

Çocuklarda Nöromotor Gelişim

Nöromotor gelişim sinir ve kas kontrolünün kazanılmasını ifade eder. Nöromotor gelişimin normal olabilmesi için sinir sisteminin ve kas sisteminin normal olması gerekir. Çocuğun nöro-motor...

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Problemi Olan Çocukların Aileleri İçin Öneriler

Özel öğrenme güçlüğü (disleksi) özel bir uzmanlık gerektirir. Bu yardım öğretmenlerden beklenmemelidir. Gerekli tıbbi ve psikolojik ölçümler yapılmalı, psikoeğitim ve psikiyatrik destek sağlanmalı ve...

Disleksi Nedir?

Disleksi, yaşa uygun zeka seviyesi, eğitim ve çevresel koşullara rağmen, okumayı öğrenme, doğru ve akıcı okuma ve okuduğunu anlamada yaşanan beklenmedik ve hayat boyu...

Dürtüsellik Nedir?

Dürtüsellik, ortama uygun olmayan veya aşırı riskli, yeterince planlanmamış ve genelde istenmeyen sonuçlara yol açan çeşitli davranışları kapsar. Ayrıca, dikkatsizlik sabırsızlık, yenilik arama, risk...

EN SON YORUMLAR