" Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. "

Ana Sayfa Ergoterapi Askeri Rehabilitasyon Türkiyede ve Dünyada Askeri Rehabilitasyon

Türkiyede ve Dünyada Askeri Rehabilitasyon

Askeri rehabilitasyon , bireyin ailesi ve toplum ile yeniden bütünleşmesini sağlayarak, fonksiyonlarını optimal düzeyde sürdürmesini sağlar. Bunun yanında askeri rehabilitasyonun; sekonder problemlerin (spastisite, bası yaraları, kontraktür) ve fiziksel deformitelerin önlenmesi, engelli bireylerin koltuk değneği, baston, yürüteç, tekerlekli sandalye, protez gibi günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştırıcı yardımcı cihazlar kullanarak kendi yaşamlarını bağımsız olarak sürdürebilmesi, hastalıktan etkilenmiş organ ve sistemlerin fonksiyonel kapasitesinin artırılması, kronik hastalığa sahip bireylerin var olan fonksiyonlarının ve öz-bakım gücünün artırılması, hastanede kalış süresinin kısaltılması, sosyal ve iş çevresini uygun hale getirerek ve psikolojik destek sağlayarak bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi gibi amaç ve yararları vardır.

Kısaca askeri rehabilitasyon, askerliği esnasında yaralanan ya da bedensel yeteneklerin bir kısmını kaybetmiş gazilerin hayata yeniden uyum sağlamaları, yaşam kalitelerini yükseltmeleri, aileleri ve toplumla bir bütün içerisinde yaşamalarını sağlayan gerekli olan tüm evreleri tüm çabaları kapsayan genel bir kavramdır.

 

Türkiye’de Askeri Rehabilitasyon

askeri rehabilitasyon

Ülkemizin savunması ve milletin bölünmez bütünlüğü için görevi başında yaralanan veya uzvunu kaybedenler başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personeli, emeklisi, malulen emeklisi (erbaş/er gaziler dahil) ve bunların bakmakla yükümlü olduklarının rehabilitasyonu ve devamlı bakımlarını sağlamak, uygar ve çağdaş seviyede sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine katkıda bulunmak, sağlık hizmetlerini daha iyiye götürmek, engelli çocuk ve yetişkinlerle ilgili çalışma ve faaliyetlerde bulunmak amacıyla TSK Elele Vakfı desteğiyle TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nin temelleri 9 Aralık 1996 tarihinde atılmıştır (1,2).

Kahraman Malul Gazilerimizin ruhsal ve bedensel rehabilitasyonlarını ve yaşam boyu devamlı bakımlarını sağlamak amacıyla tesis ettirilen TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Ankara ili Çankaya ilçesi Bilkent yolu üzerindeki Lodumlu bölgesinde Milli Savunma Bakanlığına tahsisli 321.000 m2’lik bir alan üzerine konuşlandırılmıştır (1).

Rehabilitasyon hizmetlerinin bütünüyle tıbbi bir tedavi olduğu göz önüne alınarak, rehabilitasyon ve bakım merkezinin tam teşekküllü bir hastane bünyesinde teşkil edilmesinin gerekli olduğu düşünülmüş ve bu vizyona uygun inşa ettirilmiştir. TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi (Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi) kompleksinde aşağıdaki tesis ve üniteler yer almaktadır:

  • 200 Yataklı Omurilik ve Ortopedik Rehabilitasyon Hastanesi
  • 50 Yataklı Devamlı Bakım Evi
  • 50 Yataklı Hasta Misafirhanesi
  • Ergoterapi ve Mesleki Rehabilitasyon Üniteleri
  • Sosyal Yaşam Tesisleri
  • Kapalı ve Açık Spor sahaları ile rekreasyon alanları
  • İdari Birimler (1).

Ergoterapi ve Mesleki Rehabilitasyon üniteleri, gazileri hastane ortamından soyutlayacak ve çevre ile baş başa bırakacak değişik rekreasyon alanları içerisinde tasarlanmıştır (2).

TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinin hizmete girmesiyle GATA ve diğer Askeri Hastanelerde mevcut imkanlarla tedavi gören Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin; fiziki, tıbbi ve sosyal açıdan tam anlamıyla bir rehabilitasyona tabi tutulmaları, meşguliyet tedavisi ve meslek edindirilmeleri, engelli hale düşenlerin ve bakıma muhtaç olanların yaşam boyu devamlı bakımlarının yapılması, gerekli her türlü imkanın sağlanması suretiyle yeniden sosyal hayata döndürülmeleri mümkün olmuş, aynı zamanda böyle bir uygulama Kahraman Gazilerimizi mutlu etmiş, Türk Silahlı Kuvvetlerine moral değer bakımından çok büyük katkı sağlamıştır (2).

15 Temmuz 2016 ayı ortasında görülen lüzum üzerine, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan 669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilmiştir. TSK’ya devredilen TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nin ismi “Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi” olarak değiştirilerek, Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır (2).

 Kaynakça: 

1. https://www.elele.org.tr/

2. https://gazilerftr.saglik.gov.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN POPÜLER YAZILAR

Çocuklarda Nöromotor Gelişim

Nöromotor gelişim sinir ve kas kontrolünün kazanılmasını ifade eder. Nöromotor gelişimin normal olabilmesi için sinir sisteminin ve kas sisteminin normal olması gerekir. Çocuğun nöro-motor...

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Problemi Olan Çocukların Aileleri İçin Öneriler

Özel öğrenme güçlüğü (disleksi) özel bir uzmanlık gerektirir. Bu yardım öğretmenlerden beklenmemelidir. Gerekli tıbbi ve psikolojik ölçümler yapılmalı, psikoeğitim ve psikiyatrik destek sağlanmalı ve...

Disleksi Nedir?

Disleksi, yaşa uygun zeka seviyesi, eğitim ve çevresel koşullara rağmen, okumayı öğrenme, doğru ve akıcı okuma ve okuduğunu anlamada yaşanan beklenmedik ve hayat boyu...

Dürtüsellik Nedir?

Dürtüsellik, ortama uygun olmayan veya aşırı riskli, yeterince planlanmamış ve genelde istenmeyen sonuçlara yol açan çeşitli davranışları kapsar. Ayrıca, dikkatsizlik sabırsızlık, yenilik arama, risk...

EN SON YORUMLAR